İAFED İAFL Anket Yorumları 2017-05-03T22:08:06+00:00

Anket Yorumları

Laboratuvarlar Okulumuzda yeterli ‘sayıda’ laboratuvar bulunuyordu, ancak içerisinde yeterli ekipman yoktu. İçinde yapılan deneyler de oradaki ekipmanlara göre yapılıyor. Ancak bu deneylerin sayısı artırılabilir. Örneğin biyoloji laboratuvarında on onbeş tane mikroskop vardı. Bakımları güzel bir şekilde yapılsa(öğrenciler tarafından yapılıp onlara küçük de olsa bir harçlık verilebilir) gayet güzel bir şekilde isleyebilecek ekipman var. Yemekhane Yemekhane yeterli insanı barindirabilecek kadar büyük. Ancak yemek kalitesi artırılabilir. Bunun için de yemek ihale ile bir catering firmasına verilebilir. Bu aynı anda hademe, aşçı, tesisatçı olan personelle giderilemez. Öğrenciler ogretmenler Öğretmenler benim mezun olduğun sene değişti. O yüzden yeni öğretmenlerle alakalı çok şey soyleyemeyecegim. Ancak ben mezun olmadan önce bazı öğretmenler okul içerisine siyaseti de soktu. Ayrıca bir öğretmenin okuldan sonra sınıfları tek tek, içerisinde ‘sevgili olup da başbasa oturanlar var mi’ diye aradığını biliyorum. Kisacasi öğrencilerin özel hayatına burnunu sokan öğretmenler vardı. Sosyal etkinliklerin bilimselliği Okulda yapilan çok fazla sosyal etkinlik olmadığı için bir şey diyemiyorum. Projelerin bilimselliği Okulda yapılan olimpiyatlar kadar projelere de destek olunmalı. Ben 9. Ve 10. Sinifta fizik olimpiyat grubuna katılmıştım. Orada çok destek gördüm. Ancak dönem ödevi şeklinde yapılan güzel projelere de destek verilmeli. Anket ve ilginiz için tesekkurler

1- Yabancı dil eğitimi, hem İngilizce hem de
2.yabancı dil , mutlaka geliştirilmeli. 2-Süregelen olimpiyat ve proje faaliyetleri dışında, öğrencilerin ulusal ve uluslararası alandaki akademik faaliyetleri takibi ve bunlara katılması sağlanmalı.
3-Tüm derslerdeki eğitim öğrenci odaklı hale getirilmeli.
4-Tüm derslerdeki, özellikle fen derslerindeki eğitim revize edilmeli. Laboratuvar kullanımı teşvik edilmeli. Fen derslerinde eğitim deney odaklı olmalı. Ayrıca öğrencilerin araştırmalarına yönelik faaliyetler ve ödevler teşvik edilmeli. Öğrencilerin birincil kaynakları, makaleler ve bilimsel dergiler başta olmak üzere, takibi ve incelemesi sağlanmalı. Bunlara ek olarak, bilim tarihi vb. ilişkili yan dallarda çalışmalar da desteklenmeli.
5-Olimpiyat ve proje çalışmaları daha planlı ve programlı bir şekilde geliştirilmeli. (Örnek olarak hocaların desteği artırılabilir, ve mezun öğrencilerin katılımı sağlanabilir.)
6-Mezunların öğrencilere mentorluk sağlaması vb. çalışmalar başlatılmalı ve yaygınlaştırılmalı.
7-Öğrenciler sosyal faaliyetlerde desteklenmeli. Öğrencilerin birinci derecede aktif olduğu faaliyetler yaygınlaşmalı. Örneğin öğrencilerin organizatör konumunda olduğu konferans konser vb. etkinlikler desteklenmeli.
8-Yurt problemi çözülmeli, en azından çözülmesi konusunda ilerleme kaydedilmeli.

Okulun eskiden gelen bazı sorunları vardı zaten yoğun çalışmaya yöneltme gibi fakat yeni idarecilerimizle sorunlarımız on katına çıktığını söyleyebilirim.Umarım okulumuzun geleceğinde yeni donemlerimiz için daha güzel bir okul bırakabiliriz.

Öğretmenlerin öğretme motivasyonları arttırılmalı, öğrencilerine ayırdıkları süre arttırılmalı (özel dersleri, dershanelerini vs. ön plana almamalarından bahsediyorum) İdare öğrenci isteklerine değer vermeli. Tamamen öğrencinin güdümünde olan bir okuldan bahsetmiyorum, disiplin elbette olmalı ancak bu okulun öğrencilerinin zaten kendi kendine yeten, aklı başında öğrenciler olduğu göz önünde bulundurulmalı. Bu tip problemlerin çözümü fiziksel imkansızlıklarınım çözümünden çok daha kolaydır ve bir an önce hallolmalıdır.

Benim evim okula 2 saat uzaklıktaydı.Yurt beni 12.sınıfta kabul etmedi.Böyle önemli bir senede okulda kaçak kalmak zorunda kaldım.Gizlice laboratuvardan gireceğim diye arkadaşlarla planlar yapmak zorunda kalmamalıydık.Öğrenci istekleri ve okul geleneği yeni gelen hocalar tarafından dikkate alınmakta fakat yeni idareciler tarafından hiç umursanmamaktadır.Eğitim sistemini değiştiremeyiz.Ezber hayatımızda olmak zorunda fakat bu öğrencilerin sosyal aktivitelerine parti isteklerine karşı çıkalım , zaten üniversiteye hazırlanmalılar bunlarla uğraşmasınlar düşüncesi olmamalı.Yurt kontenjanı yetersiz ve gündüzlü öğrencilere yurtta tanınan inisiyatif bulunmamaktadır.En azından gündüzlü öğrenciler yurtta arada bir misafir olarak kalabilmeli.Ben Sevil Hocadan sadece bir kez izin alabildim.Onun dışında eviniz yok mu orada çalışın cevabı aldım. Teşekkürler

Mudahaleden uzak, anlik siyasi kararlara gore yonetilmeyen, bilimsel, ogrenciyi destekleyen, ogre nciye sahip cikip kaybolmasini engelleyen bir okul olsun.

Okulda öğrenciler arasındaki hiyerarşinin kırılması taraftarıyım. Yemekhanedeki yemeklerin çok çok kötü olduğunu düşünüyorum bence el atılması gereken şeylerin başında bu geliyor. İyi günler dilerim teşekkürler

Anket amacınız doğrultusunda oldukça yerinde gözüküyor. Zaten bilinen sorunların daha dayanıklı argümanlarla sunulması açısından önemli. Çalışmalarınızın devamını dilerim.

Okulun ıslahatlara değil inkılaplara ihtiyacı vardır. Tepeden inme yöneticilerden çok düşünmeyi, sorgulamayı bilen adamakıllı insanlara gereksinim vardır.

Dünyadaki sosyal ve sanatsal gelişmeleri de takip eden, çevresindeki sosyal dünyanın da farkında olan öğrenciler yetişmesine özen gösterilmeli, öğrencilerin sosyal hayatlarına okul yönetimi ve öğretmenler müdahele etmemelidir.Okuldaki eğitmen ve idareciler ideolojik düşüncelerini okul ortamına yansıtmamalıdır.Her türlü etkinlik desteklenmelidir. Sportif aktivitelere destek verilmelidir.Mezun olan her öğrencinin fark ettiği gibi hayat sadece sayısal ve fen bilimlerinden ibaret değildir.

Fen liseserinin birliği için gösterdeğiniz çabayı tebrik ediyorum.Umuyorum en kısa zamanda istediğimiz noktaya ulaşabiliriz.

Fen lisesi ögretmenleri; idealist, test tekniğini değil de teoriyi sağlamlaştırmaya çalışan, mesleğinde kıdemli insanlar olmalı. Fen liseleri çoğunlukla doktor mühendis yetiştiren, anadolu lisesi mantığından uzaklaşıp bilim üretme fikrini ögrencilere aşılayan kurumlar olmalıdırlar.

Her yıl binlerce öğrenci fen lisesine gidiyor fakat fen liseleri ne kuruluş amacına uygun (bilim insanı yetiştirmek) ne de ygs/lys’de çok başarılılar. Özellikle bizim okulda birçok kişi girdiği sıralamanın çok altında mezun oldu. Her ne kadar sınavları baz alarak okul başarısını tayin etmek yanlış olsa da emin olun başarılı bir okul değiliz. Açıkcası kardeşimi ne bizim okula ne de başka bir devlet fen lisesine yerleştirmeyi planlamıyorum. Her yıl binlerce kardeşimiz fen liseleri tuzağına saplanıp en verimli yıllarını hakkı olanı almaya çalışmakla geçiriyor. Umarım bu anket ve çalışmalar bir sonuç verir. Sizlere teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Saygılarımla
Anketteki soruları okumak, pek çok açıdan okulun ne kadar eksik olduğunu tekrar farketmemi sağladı.
Fen liselerinin cogunun ortak sorunu hicbir sorunu cozmeye yonelik bi caba gostermeyen, okullarin bugune kadar gelmis geleneklerini hice sayan, fen lisesi ogrencilerinin sadece ders calisan asosyal inekler olmasi gibi sığ düşünceleri olan, ogrencileri hicbir fikir proje eglence konusunda desteklemeyen, ogrencileri motive edip destek olmak yerine köstek olan idarecilerdir. Bu adamlarin bu konumalara bilerek getirildigini dusunuyorum. Bu idarecilerin boyle iyi okullarin basina getirilmesi ve de fen liselerinin gereksiz yere bu kadar artmasinin nedeni ise cok acik. Fen liseleri boyle oyunlar, insanlar ve sıradanlastırma cabalariyla bitirilmeye çalışıliyor. Umarım bunlarin önüne gecilir ve fen liseleri hak ettigi idarecilere ve kaliteye kavusur

Öğrenciler daha özgür bırakılmalıdır. İdaremiz antiöğrenci tutumundan vazgeçmelidir. Laboratuvarlar daha etkin kullanılmalı ve bilimsel araştırmalar özendirilmelidir. Öğrencinin özgüvenini zedeleyecek davranışlarda bulunmak da çok yanlıştır. İlerleyen dönemlerde görülecektir ki pek çok başarılı öğrenci kof özgüvenle bu noktaya gelirken başarısızlığın temel nedeni özgüven eksikliğidir. Hazırlık kurslarının haftaiçi olması (sekiz saat dersin ardından) doğru değildir. Verim ve algı kaybına neden olmaktadır. Başarı düzeyli sınıflar, son sınıftaki öğrencilerin psikolojik durumu göz önünde bulundurulduğunda malesef temel amacından şaşmıştır. Öğrencilerin birbirlerine manevi olarak zarar vermesine ve alt sınıflardaki öğrencilerin sürekli bir arada durarak birbirlerini olumsuz etkilemelerine ve bu süreçte olumsuzluğa sürüklenmelerine, sonuç olarak da toplu bir başarısızkıza neden olmuştur.