Fen Liseliler Birliği 2017-05-03T22:08:07+00:00

Fen Liseliler Birliği

Türkiye’de fen liselerinde okuyan başarılı öğrenciler dünyaca ünlü bilim insanlarıyla proje yapma imkanına kavuşacaklar. Bu heyecan verici projeye sen de katıl!

Fen Liseliler Birliği Nedir?

Amaçlanan birlik ile; tahmini 400.000’i aşkın fen lisesi mezunu tek çatı altında toplanacak ve 80.000’i aşkın fen liseli öğrenci, mezunların birikimlerinden il/ilçe sınırları olmadan faydalanabilecektir. Yıllık düzenlenecek zirve ve toplantılar ile fen liseliler bir araya gelecek, tecrübelerini paylaşabilecek, iş hayatı ile ilgili gereksinimleri konusunda yardımlaşabilecek, kaliteli insan kaynağı ile ilgili ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir. Özellikle yurt dışında bulunan ve bilimsel çalışma yapan fen lisesi mezunlarının bu projeye dahil edilmesiyle uluslararası standartlardaki bilimsel çalışmaların platform üyesi mezunlar ve öğrenciler tarafından yakından gözlemlenmesine imkan doğacak ve fen liselerinin kuruluş amacı olan yüksek kalitede bilim insanı yetiştirilmesine katkıda bulunulacaktır. Fen lisesi öğrencilerine yönelik, teknolojik girişimciliği teşvik eden grup proje yarışmaları düzenlenecektir. Bu yarışmalarda mezunlar proje danışmanı olarak yer alacak ve birikimlerini fen lisesi öğrencilerine aktarabileceklerdir.

Mezun- Öğrenci ilişkisi

Düzenlenecek proje yarışmaları ile mezunlar il/ilçe sınırı olmadan öğrencilerin projelerinde internet üzerinden mentor olabileceklerdir. “İstanbul Atatürk Fen Lisesi Mezunu California Üniversitesindeki bir profesör” , “Samsun Fen Lisesi öğrencisi”ne mentorluk yapabilecektir.

Mezun- Mezun ilişkisi

Fen Liseliler Birliği aplikasyonu ile tüm fen lisesi mezunlarının erişebileceği bir network oluşacaktır. Bu network üzerinden kaliteli insan kaynağına
erişim, iş başvurusu, staj başvurusu, danışmanlık başvurusu mümkün olacaktır.

Mevcut durum ve ihtiyaç tanımı

Fen Lisesi mezun ve öğrencilerinin iletişim kurabilecekleri, yardımlaşabilecekleri, bilgi ve tecrübe paylaşımı yapabilecekleri bir ortam bulunmamaktadır.

0
Fen Lisesi
0
Öğrenci
0
Aktif STK Sayısı

Mevcut Durum:

Türkiye’de 1964 yılında ilki açılan (Ankara Fen Lisesi) ve bugün sayısı 174 olan fen liselerinin kuruluş amacı; Türkiyenin yerli ve milli teknoloji konusundaki durumunun iyileştirilmesi, yerli bilim insanı yetiştirilmesidir. Bugüne kadar 400.000’in üzerinde mezun veren fen liselerinde halihazırda 80.000’e yakın öğrenci öğrenim görmektedir.

İhtiyaç Tanımı:

Fen Lisesi mezunlarının pek çoğu dünyanın farklı yerlerinde hayatlarını devam ettirmekte ve fayda üretmektedir. Halihazırdaki fen lisesi ismi taşıyan STK’lerin sayısı 10’u geçmemektedir. Bugün kaç fen lisesi mezunu olduğu, bu mezunların hangi meslekleri seçtiği gibi konularda elimizde hiçbir veri
bulunmamaktadır. Mezunlar ile öğrenciler arasında bağ kurup faaliyet gösteren vakıf/derneklerin sayısının az olması, çok ciddi birikime sahip mezunların kendi aralarındaki iletişimin olmaması, öğrencilere yönelik tecrübe/bilgi aktarımlarının bir düzlemde olmaması sebebiyle ciddi bir verim ve
potansiyel kaybı söz konusudur.

Grup proje yarışmaları

Fen Lisesi öğrencilerinin gruplar halinde katılacakları teknolojik girişimciliği teşvik eden projeler ile fen lisesi öğrencileri “nitelikli girişimcilik” ile lisede tanışma şansı bulacaklardır. Sınav sisteminin “bencil ve tekil” hale getirdiği öğrenciler gerçek hayatta ihtiyaç duyulan ekip çalışması ruhunun pratiğini bu proje yarışması ile yapabileceklerdir.

Projenin amaç ve kapsamı

Fen Lisesi mezun ve öğrencilerinin iletişimini arttırmak, düzenlenecek proje yarışmalarıyla teknolojik girişimciliği teşvik etmek. Projelere mentor olarak mezunların katılımını sağlamak.

Fen liseliler birliği projesi halihazırda STK’si olan ya da kurmayı düşünen Türkiye’deki tüm fen liselerinin mezun ve öğrencilerini kapsamaktadır. Amaç, her fen lisesinin yalnız kendisine özel bir STK kurması yerine, oluşturulacak bir merkezi sistem ile fen liselerinin toplu bir şekilde organize olmasını sağlamaktır. Oluşturulacak bu sistem sayesinde, aynı veri tabanını kullanan platform üyeleri arasında devasa bir iletişim ağı kurulması hedeflenmektedir. Aynı sistemi kullanan fen liselerinin katılımıyla “Adana Fen Lisesi” mezunu bir platform üyesi “Ankara Fen Lisesi” mezunu bir mezun ile bu platform üzerinden iletişim kurabilecektir. Bu sistem sayesinde projesine rehber arayan bir “Hakkari Fen Lisesi” öğrencisi İstanbul Atatürk Fen Lisesi mezunu California Üniversitesindeki bir profesöre ulaşabilecektir. Her sene düzenlenecek, grup esasına dayalı proje yarışması ile öğrencilerin ekip çalışması pratiklerini arttırmak amaçlanmaktadır. Ayrıca projelere fen lisesi mezunlarının rehber olacak olması sayesinde öğrenci-mezun ilişkisini arttırmak hedeflenmektedir. Değerlendirme kısmında ise genel kriterler, projelerin uygulanabilirliği ve ticari potansiyelleri olacak olup yarışma sonucu seçilecek projelere destek sağlanarak endüstriyel bir ürün ortaya çıkması amaçlandırılmaktadır.

Dünyaca ünlü bilim-insanı mezunlar

Prof. Dr. Aydoğan Özcan ‘96 İAFL mezunu. Popular Science dergisi, Prof.Dr. Aydoğan Özcan’ı dünyanın en parlak 10 bilim insanı arasında gösterdi. California Üniversitesi’nde görevli Prof. Özcan’ın “kan tahlili yapan cep telefonu” bilimin zirvesinden inmiyor.

Prof. Dr. Ahmet Yıldız ‘96 İAFL mezunu. ABD’de Berkeley Üniversitesi’nde fizik ve moleküler hücre biyolojisi alanında çalışmalar yapan Türk bilim adamı beyaz sarayın verdiği kariyer ödülüne layık görüldü.

Örnek Proje: ISEF

Projenin Faydaları

  • Mezunların tecrübelerini aktarabilecekleri ortam oluşturmak.
  • Başarılı mezunların öğrenci ve mezunlarla iletişimini sağlayarak rol-model oluşturmalarını sağlamak.
  • Türkiye’deki “fen lisesi” tanımına bir katma değer kazandırarak orta öğrenimlerine yeni başlayacak öğrencileri bilim ve teknoloji konularında kendilerini geliştirmeye itmek.
  • Türkiye’deki fen lisesi mezun ve öğrencilerinin iletişimini arttırarak yapılan bilimsel çalışmalardaki verimi arttırmak.
  • Grup Proje yarışmaları ile fen lisesi öğrencilerinin bireysel çalışmalardan ziyade grup ve ekip çalışma pratiklerini geliştirmek. Mezunları rehber olarak kullanan sistem ile mezun-öğrenci ilişkisini arttırmak.

Danışmanlarımız

Aydoğan Özcan
Aydoğan Özcan
Chancellor’s Professor at UCLA & HHMI Professor
Erdem Taylan
Erdem Taylan
CEO at Cave AS & Eski Pixar Çalışanı
Özge Yılmaz
Özge Yılmaz
Entrepreneur & Tedxİstanbul Koordinatörü
Sinan Yol
Sinan Yol
Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı

Sponsorluk Şartları

Özellik Ana Sponsor Altın Sponsor Gümüş Sponsor Bronz Sponsor
Reklam filminde ürün yerleştirme hakkı Var Yok Yok Yok
PR faaliyetlerinde isim hakkı . “xxx proje yarışması” Var Yok Yok Yok
Etkinlik afişlerinde logo gösterim hakkı. Var (%200) Var (%100) Var (%100) Var ( %50)
Yaka kartı, tshirt, şapkalarda logo basım hakkı. Var Var Yok Yok
Etkinlik sırasında teşekkür plaketi. Var Var Yok Yok
Akşam yemeğinde dünyaca ünlü bilim insanlarıyla
şirket yöneticilerinin bir araya gelmesi.
Var Var Var Yok
Etkinlik sırasında firma tanıtım hakkı. Var Var Var Yok
Stand yeri seçme hakkı İlk Sıra İkinci Sıra Üçüncü Sıra Yok
Sponsorluk Bedeli: $ 300.000 $ 150.000 $ 75.000 $ 10.000